Dentálne implantáty - piliere pre náhradu zuba alebo zubnej náhrady
Dentálne implantáty sú umelé telesá, ktoré zavádzame na miesta chýbajúcich zubov. Poznáme niekoľko druhov implantátov a z rôzneho materiálu. Medzi dnes najviac používané dentálne implantáty patria intraoseálne (vnutrokostné) implantáty, ktoré sú vyrobené buď z čistého titánu, alebo titánovej zliatiny. Ľudský organizmus titan prijíma veľmi dobre. Implantát je jedna z možností ako nahradiť chýbajúci zub alebo zuby, ale nie univerzálna a jediná. O jeho vhodnosti rozhoduje množstvo faktorov, ktoré treba vopred preskúmať. Vlastnému zavedeniu zubného implantátu musí predchádzať konzultácia u lekára, dôkladné vyšetrenie, analýza stavu. Je nutné, aby sa ošetrili kazy na ostatných zuboch, aby boli vyliečené zápaly v ústnej dutine, aby sa zamedzilo vzniku infekcie v mieste zavedenia implantátu. Po celkovom zhodnotení stavu chrupu pacienta sa navrhuje podrobný plán liečby.
Zubné implantáty rôznym spôsobom otvárajú cestu na vyhnutie sa bezzubosti resp. snímateľnej protéze. Možnosť zubnej náhrady tohoto druhu vytvorila medzičasom v modernom zubnom lekárstve svoju pevnú oblasť použitia. Slovo "Implantát" pochádza z latinského jazyka a označuje umelý predmet, ktorý je vložený do živého organizmu. V stomatológii sa používajú implantáty ako náhrada stratených koreňov zubov a sú zavádzané do čeľustnej kosti. Zubné implantáty nahrádzajú chýbajúce zuby vrátane ich koreňov. V procese hojenia prirastie kosť ku implantátu, ktorý je potom v kosti pevne zakotvený . Proces hojenia je individuálny a trvá zväčša 3 až 6 mesiacov. Počas tejto doby je implantát uložený pod sliznicou ústnej dutiny, kde je chránený pred záťažou a infekciou. Po celú dobu hojenia je možné pacientovi nasadiť provizórnu protézu.
Po zahojení sa naskrutkuje druhá - nadstavbová časť, ktorá nahrádza korunkovú časť zuba. Na túto nadstavbu je následne nasadený vlastný nový zub, korunka, alebo mostík. Takéto dvojdielne implantáty sa používajú vo väčšine prípadov.
Prednosti zubných implantátov sú evidentné. Zavedenie implantátov zbaví pacienta pohybujúcej sa zubnej protézy v ústach, znamená tiež trvalé doplnenie medzier v chrupe, zaistenie jeho funkčnosti a estetiky.
Výhody implantátov - zubných náhrad kotvených na implantátoch
1. Zlepšujú vzhľad
V prípade straty predného zuba, čo sa stáva najčastejšie pri úrazoch, už nie je potrebné obrusovať susedné zdravé zuby, ktoré nie sú poškodené. Je omnoho dôležitejšie snažiť sa ich zachovať a nepoškodzovať. Pri strate zuba v prednom úseku nie je potrebné obrusovať susedné zuby, ktoré často nie sú vopred poškodené.
2. Dodávajú sebaistotu pri totálnych zubných náhradách
Už sa netreba obávať, že protéza vypadne z úst.
3. Zlepšujú komfort a reč - artikuláciu
Implantáty napomáhajú k obmedzeniu „mumlania“, mliaskania či odstránia nezreteľnú výslovnosť, na rozdiel od často nevyhovujúcich snímateľných zubných náhrad alebo medzier v chrupe.
4. Zjednodušujú prijímanie potravy
Ľudia so snímateľnými náhradami (protézami) pri jedení dosiahnu len 15 až 20 percentnú efektivitu v porovnaní s tými, ktorí majú zdravý - pevný chrup.
5.Nepoškodzujú susedné zuby
Pri tradičnom postupe sa na upevnenie mostíka použijú susedné zuby. Tieto však musia byť obrúsené, často na úkor zdravého tkaniva. Implantáty nezaťažujú vedľajšie zuby.
6. Spomalenie straty kosti
Pri snímateľných náhradách (protézach) dochádza často k ustupovaniu kosti. Ustúpenie a zápal kosti môže viesť dokonca k uvoľneniu živých zubov, ich kývaniu, neskôr strate. Naopak pri implantáte je kosť namáhaná, a tak sa jej ubúdanie spomalí.
7. Implantát ako cesta k upevneniu protézy
Pri nepriaznivých podmienkach, najmä v prípade dolnej čeľuste, často dochádza k uvoľňovaniu a vypadávaniu protézy. Zabrániť tomu môže veľmi jednoduché riešenie, pri ktorom sa protéza upevní pomocou dvoch až štyroch implantátov.
8. Zubné implantáty umožňujú riešiť medzeru spôsobenú stratou jedného či viacerých zubov.
Sú dokonca riešením aj pre úplne bezzubú čeľusť.
Ako môžu implantáty zmeniť Váš život
V živote dochádza k poškodeniu a opotrebovaniu zubov. Športový úraz alebo pád môže spôsobiť (vytvoriť) medzery vo Vašom úsmeve. Zubné kazy a paradentóza môžu v priebehu desaťročia poškodiť Váš chrup. Je to priťažujúca situácia. Vypadávajúca alebo kývajúca sa protéza taktiež nie je vhodným riešením. Váš zubný lekár má pre Vás riešenie - originálne implantáty, na celom svete používané a miliónkrát vyskúšané.
Malé titánové implantáty majú rovnaký tvar ako koreň prirodzeného zuba. Implantujú sa na miesta bývalých zubov. V procese hojenia prirastá kosť k implantátu a ten je následne v kosti pevne zakotvený. Proteticky sa dajú naň stabilne upevniť korunky, mostíky alebo celé protézy. Nové zuby na implantátoch pôsobia ako Vaše vlastné a umožnujú úplne prirodzený pocit v ústach. Implantáty ponúkajú pre každý vek a každú situáciu bezpečné riešenie, trvanlivosť, pevnosť a individuálny prístup. V našej praxi používame implantáty od renomovaných výrobcov - prevažne od výrobcov BREDENT a FRIADENT.
Získajte s nimi novú kvalitu života a pekný úsmev.
Situácia 1. - Chýba jeden zub
Chýba jeden zub | Zvyčajné riešenie je mostík nesený zubami, kedy 2 susedné zdravé zuby sa musia obrúsiť | Alternatívou je korunka nesená implantátom, proteticky lepšie riešenie |
Situácia 2. - Skrátený zubný oblúk
Skrátený zubný oblúk | Alternatívou je mostík nesený 2 implantátmi | Elegantné riešenie by bolo sólo korunky na implantátoch |
Situácia 3. - Bezzubná čelusť
Bezzubná čelusť | Alternatívou je implantátmi nesená celková snímatelná protéza | Implantátmi pevne fixovaný viac členný mostík |
Ako dlho vydržia implantáty?
Po vhojení funguje implantát plnohodnotne ako koreň zuba. Optimálne zaťažený tita nový implantát sa nezlomí. Nemôže dostať zubný kaz. Dôkladná ústna hygiena má význam pre dlhodobú životnosť implantátu.
To záleží na Vás ...
Ako sa starať o svoje zuby s implantátmi?
Moje zuby s implantátmi vyzerajú nielen ako prirodzené zuby, ale musím s nimi aj takto zaobcházať. Môžem ich čistiť zubnou kefkou (elektrickou) s pastou, zubnou niťou aj interdentálnymi kefkami. Čistením se predchádza zápalom, ktoré môžu moje implantáty ohrozovať. Pravidelná kontrola lekárom v odstupe 3 mesiacov a profesionálna hygiena, kedy sa bezozbytku odstráni usadený zubný kameň, spôsobí, že Vaše nové zuby budú stále svietiť.
Pravidelná profylaxia se vyplatí ...
S akými nákladmi musím počítat?
S určitými nákladmi, ktoré nehradia poisťovne, treba počítat. tieto se líšia od prípadu. Obyčajne sa jedná o nadštandartné ošetrenie, ktoré si pacient hradí sám.
Preto starostlivo sledujte kalkuláciu nákladov na ošetrenie, ktoré Vám predloží lekár.
Platí sa kvalita a komfort ...